MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

Robert Borkacki

ul. Przemysława 34
02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

NAGRODY SDP IM PROF> MYCZKOWSKIEGO

zilke

Nagrody SDP rozdane
Album „Krzyk” pierwsze miejsce

 

25 czerwca 2020 r. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło laureatów 27. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie w kilku kategoriach.
Laureatami nagrody im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowisko EKOS są Ryszard Czeraszkiewicz, Zbigniew Smoczek, Andrzej Tomczak za publikację albumową „Krzyk” wydaną pod patronatem Szczecińskiego Klubu Przyrodników (Drukarnia i Wydawnictwo Kadruk) w której ukazują konsekwencje katastrof ekologicznych, tych mniejszych których jesteśmy sprawcami i większych w sferze naszej duchowości.
– Jestem kimś, kto wychował się w lesie, mój ojciec był nadleśniczym. W leśniczówce spędziłem całe swoje zawodowe życie (…) Dziś las nie jest już moim domem. Mój ukochany świat umiera. Ginie piękno, które teraz mało kogo obchodzi. Wszędzie straszą tony śmieci – opowiada we wstępie do albumu Zbigniew Smoczek, leśnik, poeta. Ryszard Czeraszkiewicz – przyrodnik, fotograf, ornitolog jest autorem zdjęć, które najwyraźniej, najpiękniej i najboleśniej przedstawiają co zrobiliśmy z Matką Ziemią. Te przejmujące fotografie, są właśnie nieskończonym krzykiem przepływającym przez niszczoną przyrodę. Andrzej Tomczak, malarz, grafik, scenograf, poeta, nadał albumowi niepowtarzalną szatę graficzną.
Fundatorem nagrody im. prof. Stefana Myczkowskiego, podobnie jak w latach poprzednich, jest PGK Termy Uniejów Sp. z o.o.
Jury przyznało także wyróżnienie Maciejowi Kucielowi i Patrycji Dzięcioł-Mokwa za reportaż „Polska śmietnikiem Europy” (TVN program „Uwaga”).
W tym roku z powodu epidemii SDP zmuszone zostało do zmiany terminu i koncepcji uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 24 marca. Ze względu na wprowadzone ograniczenia (limit zaproszonych gości), uroczystość miała skromny, kameralny charakter. Zainteresowanych zapraszamy do oglądania transmisji z wydarzenia na stronie internetowej SDP.

Krystyna Forowicz

OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKO DZIENNIKARZ. Termin zgłoszeń mija 30 sierpnia br.

 

eko dziennikarz

 

Czyste powietrze, odnawialne źródła energii oraz gospodarka odpadami – to tematyka publikacji telewizyjnych, radiowych, prasowych i internetowych, za które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej doceni dziennikarzy w czwartej odsłonie swojego corocznego konkursu. Do wygrania 30 tys. zł za najciekawsze materiały opublikowane między 1 stycznia 2019 r. a 30 czerwca 2020 r. Termin zgłoszeń mija 30 sierpnia br.

Więcej…

KORONAWIRUS W EKOSIE

coronavirus 4957673 1920 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska „EKOS” pracuje on-line 

Szanowni Państwo,
ze zrozumiałych i niewymagających tłumaczeń względów, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) oraz Ministra Zdrowia (MZ), Klub Publicystów Ochrony Środowiska „EKOS” także przeszedł na system pracy zdalnej, wykorzystując możliwości jakie daje internet, a przede wszystkim praca w systemie on-line. Odwołane są wszelkie wydarzenia masowe i wykłady otwarte (m.in. wykłady Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem, nad którymi Klub „EKOS” objął patronat medialny). Konferencje prasowe i briefingi dla przedstawicieli mediów, w których uczestniczą członkowie Klubu „EKOS”, organizowane są przez stosowne instytucje przy zachowaniu środków ostrożności zalecanych przez GIS oraz MZ, w celu zminimalizowania skutków i zagrożeń pandemii.
Mimo trudnych, nigdy dotąd niespotykanych, warunków wykonywania zawodu dziennikarza, publicysty i wydawcy, czynimy wszystko, aby starannie i rzetelnie wykonywać nasz zawód, nasze powołanie wobec społeczeństwa. Uczestniczymy w konferencjach prasowych, briefingach, wydajemy czasopisma i reagujemy na wydarzenia. To jest nasz obowiązek, tym bardziej że traktujemy pandemię koronawirusa jako przykład zagrożenia środowiskowego, które ma i będzie mieć wpływ na ekosystem życia człowieka na naszej planecie.
Zarząd i członkowie Klubu „EKOS” wyrażają przy tym solidarność i uznanie przede wszystkim dla służb medycznych w Polsce, które stoją na pierwszej linii przeciwdziałania pandemii i ponoszą największy trud w zmaganiach z tym niewidzialnym, ale realnym i potencjalnie niebezpiecznym i śmiertelnym zagrożeniem.
Jako dziennikarze, publicyści i wydawcy, zajmujący się zagadnieniami środowiska, jesteśmy do Państwa dyspozycji (za pośrednictwem adresów e-mail), służąc także naszą wiedzą o zagrożeniach środowiskowych.

Zarząd
Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „EKOS”

 

Sto lat ochrony środowiska w Polsce osiągnięcia – wyzwania – trendy

Plakat 2020news

   Zapraszamy na inaugurację cyklu otwartych ogólno-uniwersyteckich wykładów "Sto lat ochrony środowiska w Polsce osiągnięcia – wyzwania – trendy". Temat pierwszego wykładu to "Polityka ochrony               środowiska w Polsce w minionym półwieczu". Przedstawi go prof. dr hab. inż. Maciej Nowicki, były dwukrotny minister ochrony środowiska, b. prezes Fundacji EkoFundusz.

Więcej…

Nagroda Klubu Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos" w ogólnopolskim konkursie SDP

 mikrofon

15 lutego br. mija termin składania materiałów do konkursu o Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie opublikowane opublikowane lub wyemitowane w mediach w roku 2019. Konkurs ma charakter otwarty, mogą w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze, fotoreporterzy i fotografowie. W ramach konkursu SDP prowadzona jest również nagroda Klubu  Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos" - nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego, przyznawana za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska.

Więcej…

ZMARŁ NASZ KOLEGA

henryk kolor 20x30

Ostatnie pożegnanie Henryka Oleksego

 

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł od nas Henryk Oleksy, wieloletni członek naszego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych, w czwartek 9 stycznia o godz. 13.00.

Podziwialiśmy Henryka. Związał się z czasopismem „Biznes i Ekologia”, którego był dyrektorem programowym przez 17 lat.  Wniósł znaczący, merytoryczny wkład w budowaniu pozycji oraz umacnianiu na rynku tego periodyku, pionierskiego jak na tamte lata. Człowiek renesansu, intelektualista oraz poeta. Człowiek wielkiej wrażliwości. Pełen empatii ekolog i ekofilozof.

Był człowiekiem wielu talentów. Na głównej ścieżce swojego życia tworzył i współtworzył polski przemysł elektroniczny. Przez 30 lat pełnił funkcję prezesa, dyrektora generalnego Unitry Unima. Życiorys zawodowy miał bogaty. Uhonorowany został licznymi nagrodami i odznaczeniami państwowymi.  My poznaliśmy Henryka, w czasie gdy oddał się pasji twórczej i dziennikarstwu.  Jaki był – najlepiej mówią jego wiersze. Poniżej drukujemy, niestety, ostatni „Przesłanie” z 16 lutego 2018 r.

Naszej koleżance, red. Oli Wójtowicz składamy wyrazy szczerego żalu i współczucia z powodu śmierci Jej małżonka.

Koleżanki i koledzy

z  Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS

Przesłanie

Na rozstaju tam gdzie Świątek

Drzemie pośród starych lip

Gdzie z ptakami sypia wiatr

Tam gdzie czterech dróg początek

Które wiodą w wielki świat,

Świat nieznany, niebezpieczny 

stanął młodzian, pyta grzeczny:

Powiedz Świątku, powiedz przecie,

Którą drogą iść po świecie,

Którą drogę wybrać mam.

Milczy świątek frasobliwy,

Słowo mu nie spływa z warg.

Próżno pytać, szkoda skarg.

Drogę musisz wybrać sam.

Każda droga będzie prosta

I wyzwaniom możesz sprostać,

Byle byś odwagę i gorące serce miał!

Bawiły nas także wcześniejsze jego fraszki i wiersze:

Najważniejsza w życiu radość,

Ej radości nigdy zadość.

Dbaj o radość należycie

Każdym czynem, każdym słowem

Po przygody sięgaj nowe

Nie poganiaj życia batem,

Pogodzony bądź ze światem.

Oczy kieruj w stronę słońca.

Zamień się w radości gońca.

Dzięki temu ziemskie życie,

Minie w szczęściu i zachwycie!

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top