MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

OCHRONA KLIMATU NAGRODZONA

25 lutego w warszawskiej restauracji KOM odbyło się na uroczyste zakończenie konkursu dla dziennikarzy pt. "Klimat dla klimatu" Organizatorem konkursu była Koalicja Klimatyczna. W zeszłym roku w ramach przygotowań do Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej (COP 14),

foto


Koalicja Klimatyczna postawiła sobie za cel promocję tematyki zmian klimatu w mediach. Jedną z form był właśnie konkurs „Klimat dla klimatu”. Wzięli w nim udział dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni. Zgłaszane materiały dotyczyły zmian i ochrony klimatu, np. przedstawiały opinie naukowe na temat procesu zmian klimatu oraz ich przyczyn i możliwych skutków, pisano o możliwościach indywidualnego zaangażowania w ochronę klimatu, np. poprzez oszczędność energii, stosowania odnawialnych źródeł energii. Część prac informowała o przebiegu międzynarodowych negocjacji dotyczących ochrony klimatu, a także o przygotowaniach polskich władz do Konferencji Stron Konwencji (COP 14) w Poznaniu i oraz o samej konferencji.


– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak dużego zainteresowania konkursem, mamy nadzieję, że nie poprzestaniemy na jego pierwszej edycji i za jakiś czas będzie on funkcjonować w środowisku dziennikarskim – powiedział dr Zbigniew Karaczun, prezes Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

– Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac. Jurorzy pracowali społecznie, mieliśmy twardy orzech do zgryzienia. Ponad 90% z nadesłanych artykułów i audycji radiowych stanowiły prace o wysokim poziomie merytorycznym, dużym ładunku informacji, świadczyły o rzetelnym podejściu do tematu zmian klimatu i zagrożenia dla ludzi, świata przyrody jakie te zmiany niosą i co my możemy zrobić na co dzień, by powstrzymać szkodliwa emisje CO2. Ze wzruszeniem czytaliśmy artykuł o ginących małych wyspach na Pacyfiku i niepewnej przyszłości jej mieszkańców.

Na szczęście – to już moja osobista uwaga – nie było prac mówiących o tym ze zmiany klimatu można między bajki włożyć. Bo jak wiadomo i takie są opinie niektórych naukowców. Wprawdzie autorka nagrodzonej audycji zaprosiła do studia profesora, który głosi od lat takie bulwersujące opinie, ale w zderzeniu z faktami przedstawionymi przez innych naukowców biorących udział w audycji jego glos podważający autorytety autorów raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu IPPC był odosobniony i nie przekonujący – powiedziała Krystyna Forowicz, wiceprezes Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, przewodnicząca jury.

Nagrodę Główną (po 9 tys. zł) otrzymały ex aequo dwie prace artykuł „Raj za chwilę zginie” autorstwa Natalii Mazur i Violetty Szostak z Gazety Wyborczej oraz audycja „Naukowy wieczór z Jedynką – wokół klimatu” autorstwa Doroty Truszczak z Programu 1 Polskiego Radia. Wyróżnienia (po 2 tys. zł) przyznano Tomaszowi Ulanowskiemu z "Gazety Wyborczej", Ewie Podolskiej z TOK FM i Aldonie Zyśk z dwutygodnika "Środowisko". W gronie nominowanych znaleźli się także Adam Moczulski z Radia Sfera Toruń, Kalina Olejniczak z Radia Merkury Poznań, Andrzej Papliński z Muratora, Jarosław Puszko z Radia Planeta Mazury FM oraz Aleksandra Stanisławska z "Rzeczpospolitej".

– Spowodowane przez człowieka globalne ocieplenie jest jednym z najpoważniejszych problemów społecznych, gospodarczych i ekologicznych XXI wieku – powiedział dr Zbigniew Karaczun. – Niestety wiedza na ten temat i świadomość, jak mocno odczujemy negatywne skutki tego procesu w naszym kraju jest bardzo niska. Czynnikiem, który może zmienić tę sytuację jest odpowiednia edukacja – w tym, a może przede wszystkim, działania podejmowane w środkach masowego przekazu. Koalicja Klimatyczna zorganizowała konkurs dla dziennikarzy, aby nagrodzić tych, którzy dla podniesienia świadomości dotyczącej zmian i ochrony klimatu uczynili najwięcej.

Mimo, że organizując konkurs nie przewidziano nagród dla zespołów redakcyjnych, Zbigniew Karaczun w imieniu Okręgu Mazowieckiego Polskiego Klubu Ekologicznego wręczył specjalne wyróżnienia dla redakcji Radia TOK FM i poznańskiej redakcji "Gazety Wyborczej", za wyjątkowe zaangażowanie w promocję tematyki zmian i ochrony klimatu.
Patronem medialnym konkursu był Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top