MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

20 tys. zł do wygrania

Zaproszenie
„Dziennikarze dla klimatu – przyszłość dla klimatu”  
Główna nagroda - 20 000 zł (równowartość 5 tys. euro) 
 
Z okazji inauguracji trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu „Dziennikarze dla klimatu” zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się
25 marca o godzinie 11.00 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Warszawa, ul. Foksal 3/5).
Udział w konferencji zapowiedzieli:
  • Janusz Ostapiuk – podsekretarz  stanu w Ministerstwie Środowiska,
  • prof. dr hab. inż. Maciej Nowicki – minister środowiska w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (w 1991) i Donalda Tuska (od 16 listopada 2007 do 1 lutego 2010), przewodniczy jury konkursu, 
  • Anna Grodzka – posłanka na Sejm, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Zrównoważonego Rozwoju Społecznego „Społeczeństwo FAIR”,
  • Tomasz Chruszczow – przewodniczący Grupy Roboczej ds. Międzynarodowych Problemów Środowiska w sprawie Zmian Klimatu, radca ministra środowiska,
  • dr Andrzej Kassenberg – Instytut na rzecz Ekorozwoju, juror 
Zagadnienia, które będziemy chcieli poruszyć w trakcie spotkania to m.in.: problemy stojące na drodze do globalnego porozumienia klimatycznego (Paryż, grudzień 2015 r.), miejsce Polski w ramach globalnych negocjacji klimatycznych.
Program konferencji:
  • 10.45-11.00 – rejestracja
  • 11.00-11.20 – słowo wprowadzające 
  • 11.20-11.50 – wystąpienia zaproszonych gości
  • 11.50-12.00 – dyskusja
  • 12.00 – lunch
W tym roku do udziału w konkursie zapraszamy także młodych adeptów dziennikarstwa. Dlaczego? – Odpowiemy na konferencji.
Podstawowym celem konkursu, tak jak w latach poprzednich, jest kształtowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie na temat konsekwencji, jakie niosą zmiany klimatu zarówno w  gospodarce, środowisku przyrodniczy, jak też w życiu każdego z nas. Konsekwencje – negatywne dostrzegamy już dzisiaj, i można spodziewać się ich w przyszłości w wielu regionach świata, o ile wszystkie kraje nie podejmą skutecznej polityki ochrony klimatu. Wzrost atmosferycznego stężenia dwutlenku węgla przekłada się na bardziej ekstremalne krótko- jak i długookresowe fale upałów i susze, intensywne opady, powodzie i tropikalne cyklony, ryzyko pożarów lasów, szkody na wybrzeżach spowodowane wzrostem poziomu mórz. Przyszłe zmiany klimatu  także odbiją się niekorzystnie na zdrowiu ludzi. 
Europa jest gotowa zredukować emisje o 40% do 2020 r. Potrzebne są zharmonizowane działania globalne, i to we wszystkich sektorach gospodarki, które są w wysokim stopniu odpowiedzialne za znaczną emisję gazów cieplarnianych – energia, rolnictwo, transport, gospodarka odpadami. Ale potrzeba znacznie więcej – „odwęglenia” energii, tzn. zastąpienia jej czystymi źródłami energii (OZE). Potrzebna jest gospodarka energooszczędna, niskoemisyjna. Oczekuje się, że w Paryżu w grudniu zostanie zawarte najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić protokół z Kioto.
Konkurs ma za zadanie wyróżnić prace dziennikarzy (ich utwory) zaangażowane w tematykę klimatu wśród społeczeństwa, także wśród społeczności lokalnych, promować nowatorskie technologie mające istotny wpływ na przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom klimatycznym. W sposób przystępny i zrozumiały (ale niebanalny) uświadamiać że także nasze codzienne działania mogą przyczynić się do ograniczenia zagrożenia wywołanego efektem cieplarnianym.  
Zasady konkursu zostały ujęte w regulaminie. Regulamin ustala warunki organizacji konkursu, wyłonienia laureatów oraz określa działania Komisji Konkursowej przyznającej nagrody. 
 
Organizatorem konkursu “Dziennikarze dla klimatu – przyszłość dla klimatu” jest Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (www.ekos.org.pl). Partnerem Konkursu – Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko).
 
Więcej informacji:
Kontakt:
e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel.: 515 111 490
 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top