MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Dziennikarze dla Klimatu '15

 

IMG 001
 
Konkurs 
„Dziennikarze dla klimatu – przyszłość dla klimatu”  
czyli interesująco, rzetelnie i z pasją o klimacie
Główna nagroda 5 tysięcy euro.
 
Warszawa, 25 marca 2015 r. w Domu Dziennikarza odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG SDP, poświęcona III edycji konkursu "Dziennikarze dla klimatu".
W konferencji udział wzięli:
  • prof. dr hab. inż Maciej Nowicki, dwukrotny szef resortu środowiska, przewodniczący jury,
  • Anna Grodzka, posłanka na Sejm,
  • dr Andrzej Kassenberg - Instytut na rzecz Ekorozwoju, członek jury,
  • Tomasz Chruszczow, radca ministra,
  • red. Krystyna Forowicz, prezes Klubu EKOS, członek jury.
Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy ZG SDP wspólnie z Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Federalna Środowisko) organizują ogólnopolski konkurs „Dziennikarze dla klimatu”. W obecnej, trzeciej już jego edycji, wprowadzona została nowa kategoria adresowana do młodych adeptów dziennikarstwa, stąd obecny tytuł konkursu „Dziennikarze dla klimatu – przyszłość dla klimatu”.  
Nagrodami uhonorowani zostaną autorzy prac, którzy w najbardziej interesujący i rzetelny sposób przedstawią problemy, konsekwencje i zagrożenia zmieniającego się klimatu oraz możliwości przeciwdziałania negatywnym skutkom globalnego ocieplenia. Prace uczestników konkursu powinny przyczyniać się do popularyzacji idei wykorzystania odnawialnych źródeł energii, upowszechnienia innowacji, które zmieniają wzorce produkcyjne i konsumpcyjne oraz edukacji społeczeństwa (więcej o kryteriach oceny w regulaminie konkursu).
Prof. dr hab. Maciej Nowicki, przewodniczący komisji konkursowej podsumował dwie poprzednie edycje konkursu.
 
IMG 003
 
– Coraz więcej faktów naukowych wskazuje nat, że działalność Człowieka jest główną przyczyną postępujących zmian klimatu Ziemi. Jeśli tak jest, to powinniśmy podejmować jak najszybciej wszystkie możliwe działania prowadzące do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, ale także do adaptacji do nieuniknionych zmian klimatycznych. Niestety, stale jeszcze świadomość powagi sytuacji jest niewielka w polskim społeczeństwie. Konkurs "Dziennikarze dla klimatu" ma na celu wybór najlepszych materiałów prasowych, telewizyjnych i radiowych, które w ciekawy i obiektywny sposób przekazują wiedzę o klimacie i jego zmianach, a także o działaniach na rzecz jego ochrony. W tym roku jest to już trzecia edycja tego, ogólnopolskiego konkursu. Zachęcamy wszystkich dziennikarzy do udziału.– powiedział prof. Nowicki.
 
IMG 005
 
W grudniu państwa z całego świata mają ustalić szczegóły globalnej umowy o ochronie klimatu. Utrzymanie wzrostu średniej temperatury powietrza na świecie na poziomie maksymalnie 2 stopni Celsjusza do 2100 r. ma zapewnić przede wszystkim redukcja emisji gazów cieplarnianych. Tomasz Chruszczow, radca ministra środowiska, koordynatorem polskiej prezydencji COP19, szef SBSTA (Organu ds. Doradztwa Naukowego i Technicznego Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu) mówił o perspektywie globalnego porozumienia i roli poszczególnych grup, w tym Unii Europejskiej i Polski, w tym porozumieniu i o potrzebie nowego paradygmatu rozwoju. Tomasz Chruszczow pracuje też w Komitecie Adaptacyjnym konwencji klimatycznej, gdzie kieruje pracami na temat krajowych planów adaptacji dlatego część swojego wystąpienia poświęcił również tym sprawom.
 
IMG 007
 
Dr Andrzeja Kassenberga z Instytutu na rzecz Ekorozwoju podkreślał, że w Polsce, w kraju w którym toczy się bezpardonowa „walka” co do przyszłości energetyki, roli OZE, węgla, energetyki jądrowej czy efektywności energetycznej nadużywa się argumentów sceptyków klimatycznych oraz straszy się upadkiem gospodarki w wyniku nieodpowiedzialnej polityki klimatyczne UE rola mediów jest kluczowa. 
– Rzetelna, sprawdzona, udokumentowana informacja jest b. ważna. Pokazanie równoprawnie różnych punktów widzenia pozwala czytelnikowi, słuchaczowi, widzowi wyrobić sobie własny pogląd, a nie karmi się go jedynie słuszną prawdą – mówił dr Kassenberg.
 
IMG 004
 
Posłanka Anna Grodzka z Partii Zielonych mówiła, że walka ze zmianami klimatycznymi może być olbrzymim impulsem dla budowy zielonej gospodarki, powstaną zielone miejsca pracy w tak różnorodnych sektorach, jak energetyka odnawialna czy recykling.
Przedstawiciele Klubu EKOS zachęcali do udziału w konkursie, Potrzebujemy mediów, ich publikacje mają duże znaczenie dla zrozumienia przez społeczeństwo zawiłości gospodarczych, społecznych, politycznych jakie niosą zmiany klimatu. Poszerzają w społeczeństwie wiedzę o zagrożeniach klimatycznych i mówią jak  żyć by zachować podstawowe systemy przyrodnicze podtrzymujące życie na Ziemi. A takim jest klimat globalny. 
W konferencji wzięło udział blisko 40 przedstawicieli mediów.
 
Informacje o konkursie i regulamin na stronie internetowej 
www.dziennikarzedlaklimatu.pl
Informacja i kontakt dla mediów
e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. kom.: 515 111 490
 

 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top