MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

Robert Borkacki

ul. Przemysława 34
02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Nagrody SDP rozdane

Zielone „Pulitzery” rozdane
Nagroda im. prof.  Stefana Myczkowskiego
 
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich po raz dwudziesty trzeci przyznało  nagrody za wybitne prace w  prasie, radiu, telewizji i internecie (również za fotografię prasową). Uroczystość  odbyła się w czwartek 28 stycznia br., w Domu Dziennikarza w Warszawie.  
Nagrodę  im. prof. Stefana Myczkowskiego – naszą Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS  – otrzymali  Alicja Grzechowiak  za reportaż „Dona” (TVP Białystok, data emisji 6.05.2015 r.) oraz Maciej Kuciel i Daniel Liszkiewicz za reportaż interwencyjny „Z huty Katowice do starej cegielni”  (TVN Superwizjer, data emisji 29.09.2015 r.).  W tym roku, pierwszy raz SDP zdecydowało o przyznaniu dwóch nagród pierwszych.
 
2
 
 
Reportaż Alicji Grzechowiak z białostockiej telewizji pt. „Dona” urzeka pięknem krajobrazów Podlasia, gdzie jego bohaterka wraz z małżonkiem prowadzą życie spokojne, a   praca w gospodarstwie ekologicznym, mimo iż pełna trudu daje poczucie bezpieczeństwa i sensu. Poznajemy ich życiorysy; Ona - arystokratka ze spolszczonego rodu litewskiego, On - Cygan. Spotkali się w Anglii, gdzie Dona pracowała i studiowała. Zaznawszy wszystkich możliwych uroków zachodniej cywilizacji, nasza bohaterka odnajduje swoje miejsce do życia blisko natury, na swojej ziemi, w swoim kraju. Hodują konie rasy cygańskiej, w sadach przywracają dawne gatunki jabłek… Czuje się autentyczność i wartość ich wyboru.
 
 Klikając poniższą klatkę filmową możecie obejrzeć nagrodzony film Alicji Grzechowiak "Dona"
 
uid 837d09f5dd23a72c2e9b6b710046a1f01441457139318 width 736 play 0 pos 0 gs 0 height 414

 

Reportaż Macieja Kuciela i Daniela Liszkiewicza – dziennikarzy z redakcji TVN,  Superwizjer pt. „Z Huty Katowice do starej cegielni” ujawnia przestępstwo, skażenie środowiska na wielką skalę.   Na teren  starej cegielni w Ogrodzieńcu zwożone są toksyczne odpady przemysłowe. Reporterzy przeprowadzili dziennikarskie śledztwo i oddali do badania próbki szlamów i wody. Dopuszczalne normy dla obszarów przemysłowych zostały przekroczone nawet 138 razy. Właściciel cegielni przekonywał, tymczasem, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, a ze szlamu będzie produkować cegły do budowy domów. Tyle, że z tego „świństwa” nie da się nic wyprodukować, o czym mówią naukowcy z  Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.  Reportaż odważny, ważny i rzetelnie udokumentowany.   
 
Sponsorem  nagrody im. prof. Stefana Myczkowskiego jest po raz kolejny Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Termy Uniejów Sp. z o. o. w Uniejowie. Sponsorowi serdecznie dziękujemy. A przy okazji zapraszamy do odwiedzenia ciepłych kąpielisk w Uniejowie oraz strony www.termyuniejow.pl.    
(więcej o wszystkich nagrodach23. Edycji Konkursu SDP www.sdp.pl) 
Krystyna Forowicz, jurorka konkursu, EKOS
 
1
 
4 
 
gig
 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top