MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Stypendia DBU

NOWICKI 008

STYPENDIA DBU PO RAZ DWUDZIESTY

 

W 1991 roku rząd Republiki Federalnej Niemiec utworzył Fundację Die Deutsche Bundesstiftung Umwelt (Niemiecka Fundacja Ochrony Środowiska). Powstała z pieniędzy pochodzących z prywatyzacji koncernu Salzgitter i należy do największych na świecie fundacji finansujących projekty w dziedzinie ochrony środowiska.

W 1993 roku Fundacja ta ustanowiła doroczną nagrodę Der Deutsche Umweltpreis za szczególne zasługi w dziedzinie ochrony środowiska, którą przyznaje osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym w dziedzinie ochrony środowiska.

W roku 1996 nagrodę tę, nazywaną niemieckim Noblem, otrzymał prof. dr hab. Maciej Nowicki. Z nagrodą związana jest premia pieniężna. Większą jej część prof. Nowicki postanowił wykorzystać niecodziennie. Podzielił się nagrodą z młodymi, zdolnymi ludźmi, studentami, a właściwie absolwentami różnych wyższych uczelni, których prace magisterskie dotyczyły szeroko pojętej ochrony środowiska. Chciał dać im szansę na to, aby się rozwijali. I tak się też stało. 20 lat temu prof. Maciej Nowicki założył Fundację im. Nowickiego i rozpoczął program stypendialny. Ten program trwa do dziś.

Inicjatywa prof. Nowickiego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem Deutsche Bundesstiftung Umwelt, która zadeklarowała znaczną pomoc finansową i logistyczną dla Fundacji im. Nowickiego. Dzięki tej współpracy już ok. 280 laureatów programu stypendialnego wyjechało na wielomiesięczne staże do Niemiec.

NOWICKI 006

W roku 2001 powstało Stowarzyszenie Środowisko dla Środowiska, które skupia stypendystów Fundacji. Członkowie Stowarzyszenia biorą udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach ekologicznych na terenie całego kraju, współpracują z instytucjami rządowymi, samorządowymi i naukowymi, także z organizacjami społecznymi i przedsiębiorstwami, integrują środowisko specjalistów z zakresu ochrony środowiska, ale nade wszystko realizują wspólnie z DBU program stypendialny zapoczątkowany przez Fundację im. Nowickiego.

Podczas gali z okazji XX edycji tego programu, na którą przybyli licznie stypendyści i wielu znamienitych gości, prof. Nowicki podkreślał wielokrotnie, że sukces Fundacji i programu stypendialnego był możliwy tylko dzięki ludziom wielkiego serca.

– Kiedy w Operze Narodowej w Hamburgu odbierałem nagrodę Der Deutsche Umweltpreis nie zdawałem sobie sprawy z jaką wielką przygodą życiową moją i mojej rodziny będzie się ona wiązała. Dobrze, że nie zatrzymałem tej nagrody dla siebie. Jeszcze raz sprawdziło się stare powiedzenie, że szczęście się mnoży, jak się je dzieli – mówi prof. Nowicki.

Zwracając się do laureatów obecnej i poprzednich edycji konkursu prof. Nowicki przekazał im osobiste przesłanie:

Warto robić swoje najlepiej jak się potrafi, rozwijać zdolności, wiedzę, doświadczenie. Postępujcie tak jak radził papież Jan Paweł II, wymagajcie od siebie wiele, nawet gdyby inni tak wiele od was nie wymagali. Zawsze bądźcie też uczciwi i miejcie serce otwarte dla wszystkich. W XXI wieku, w świecie, którym rządzą komputery i technika, uczucia ludzkie są niezwykle ważne. Potrzebujemy miłości, przyjaźni i życzliwości.

Dr Heinrich Bottermann, sekretarz generalny DBU podkreślał, że dzisiaj, po 20 latach, możemy obserwować efekty wspaniałej decyzji prof. Nowickiego i Fundacji DBU, która wsparła jego program stypendialny.

NOWICKI 004

– W ciężkich politycznie czasach, młodzi, zaangażowani ludzie, posiadający wielką wiedzę i troszczący się o środowisko to ogromna wartość, która pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówił dr Bottermann.

NOWICKI 002

Dr inż. Fritz Brickwedde, b. sekretarz generalny DBU i członek Kuratorium tej Fundacji zapewniał, że DBU będzie kontynuowało program stypendialny adresowany do absolwentów polskich uczelni, również dlatego, że oprócz niepodważalnych wartości naukowych wpisuje się on także w pogłębianie współpracy i przyjaźni polsko-niemieckiej, niezwykle ważnej dla zachowania wspólnych wartości i stabilności Europy.

NOWICKI 007

Uroczystej gali towarzyszyło jubileuszowe seminarium, podczas którego referaty wygłosili laureaci poprzednich edycji konkursu: dr Joanna Maćkowiak-Pandera, dr Michał Palmąka, dr inż. Marek Goździk, dr Piotr Otawski, dr Wojciech Szymalski, a także prof. Nowicki, który mówił o największych wyzwaniach XXI wieku, Heinrich Bottermann i Fritz Brickwedde.

Galę uświetniła, grając utwory Fryderyka Chopina, Maria Gabryś.

NOWICKI 009

J.Z.

Foto: Paweł Wójcik

 

Laureaci XX edycji konkursu:

NOWICKI 005

Stanisław Bidowaniec, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Karolina Janecka, Uniwersytet Śląski; Emil Jarosz, Uniwersytet Warszawski; Katarzyna Kapustka, Politechnika Częstochowska; Anna Mika, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie; Jowita Niemczyk, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu; Angelika Palarz, Uniwersytet Jagielloński.

Wiosną 2017 r. laureaci wyjadą na staż do Niemiec, aby realizować ciekawe projekty związane z ochroną środowiska.

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top