MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Czwarta edycja konkursu „Dziennikarze dla klimatu”

gala DdK 022

MEDIA MOGĄ ZDZIAŁAĆ WIĘCEJ

NIŻ NIEJEDNA DEKLARACJA

 Już po raz czwarty wręczono nagrody w konkursie „Dziennikarze dla klimatu” organizowanym wspólnie przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec, Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) i Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.

gala DdK 002

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 29 listopada podczas gali prowadzonej przez red. Pawła Wójcika, wiceprezesa Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS i redaktora miesięcznika „Środowisko”.

gala DdK 008

Galę uświetnili swoją obecnością Jego Ekscelencja Rolf Nikel, Ambasador Republiki Federalnej NiemiecWłodzimierzCimoszewicz, b. premier i minister spraw zagranicznych, Ulrich Witte, z Fundacji Deutsche Bundesstiftung Umwelt oraz Wiesława Dyki, koordynatorka DBU na Polskę, Lukas Wasilewski, attache prasowy Ambasady Niemiec, Mariola Ratschka, dyrektor Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie oraz Robert Borkacki, prezes Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS. Przybyli licznie, oprócz dziennikarzy, przedstawiciele różnych instytucji, dla których ochrona klimatu to sprawa ważna – Ministerstwa Środowiska, prezesi wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, izb gospodarczych, organizacji pozarządowych, przemysłu. Zjawili się też byli ministrowie środowiska, a także przedstawiciele świata nauki. Wielka Sala Balowa Zamku Królewskiego w Warszawie zgromadziła 250 osób i była wypełniona do ostatniego miejsca.

Podstawowym celem konkursu jest popularyzacja działań na rzecz ochrony klimatu. Konkurs ma za zadanie wyróżnić materiały dziennikarskie zaangażowane w tematykę klimatu, promować nowatorskie rozwiązania mające istotny wpływ na przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom klimatycznym. W sposób przystępny i zrozumiały przedstawiać zagrożenia klimatyczne, takie jak powodzie, susze czy huragany, których siła i liczba rośnie.

Ambasador Rolf Nikel podkreślał, że długoterminowa i zrównoważona polityka klimatyczno-energetyczna wiąże się z technologicznym postępem, z powstawaniem nowych miejsc pracy i nowych branż. Jego zdaniem potrzebujemy poinformowanego społeczeństwa, które się w te działania zaangażuje i będzie je wspierać.

Ambasador podkreślał, że współpraca między Klubem Publicystów Ochrony Środowiska EKOS a Fundacją DBU w dziedzinie klimatu i przeciwdziałania jego zmianom przynosi efekty. Konkurs „Dziennikarze dla klimatu” rozwija się, a jury ma z roku na rok coraz więcej pracy.

– Zainteresowanie opinii publicznej tematyką związaną z ochroną środowiska, z ochroną klimatu jest coraz większe. Podczas niedawnego posiedzenia Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska wyraźnie podkreślano, że ochrona środowiska dotyczy nas wszystkich i nie kończy się na granicach państw. Wszyscy bowiem bezpośrednio odczuwamy skutki zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody. Na całym świecie rośnie liczba zgonów i zachorowań z powodu zanieczyszczeń powietrza, ale rośnie też zaangażowanie miast, gmin i metropolii, które nie chcą dłużej bezczynnie się temu przyglądać – mówił ambasador Niemiec.

Ambasador Rolf Nikel nawiązał do światowego szczytu klimatycznego w Marrakeszu, w którym udział wzięło 2,5 tys. delegatów. Został stamtąd wysłany wyraźny sygnał polityczny wzywający do realizacji postanowień Porozumienia paryskiego i ułożenia mapy drogowej wdrażania tego Porozumienia do roku 2018. Kolejny szczyt odbędzie się w Bonn, a w roku 2018 inicjatywę jego zorganizowania przejmie Polska.

gala DdK 003

– Niemcy wcieliły bardzo ambitny program ochrony klimatu do roku 2050, wyznaczając nowe standardy w polityce klimatycznej i podejmując zdecydowane działania w zakresie oszczędzania energii i efektywności energetycznej uwzględniającej wszystkie działy gospodarki. Długofalowa, zrównoważona polityka energetyczno-klimatyczna powinna spowodować technologiczny postęp. Powstaną nowe miejsca pracy, nowe inwestycje. Niemiecki Instytut Badań nad Gospodarką szacuje, że do roku 2050 zmiany klimatyczne w samych tylko Niemczech spowodują straty w gospodarce w wysokości ponad 100 mld euro, jeśli nie zacznie się im odpowiednio wcześnie przeciwdziałać – kontynuował ambasador Nikel i podkreślał, że trzeba uświadamiać wszystkim, że ambitne cele ochrony środowiska i wzrost gospodarczy nie wykluczają się. Dlatego tak wielka jest rola dziennikarzy kształtujących opinię publiczną.

– Media mogą zdziałać więcej niż niejedna deklaracja na arenie międzynarodowej. Zachęcam wszystkich dziennikarzy do pozostania w grze o klimat. I mam nadzieję, że wspólna inicjatywa EKOS-u i DBU będzie kontynuowana – mówił Rolf Nikel.

Fundacja DBU to największa w Europie fundacja działająca na rzecz ochrony środowiska (została powołana 25 lat temu przez rząd federalny Niemiec, chociaż jest to instytucja niezależna politycznie). Głównym międzynarodowym partnerem DBU jest Polska. Niemiecka Fundacja prowadzi w naszym kraju ok. 200 projektów. Większość z nich dotyczy edukacji, świadomości ekologicznej i energetyki. DBU prowadzi też wiele projektów na terenie Niemiec, ostatnio 60 z nich jest dedykowanych nowym obywatelom, uchodźcom i ma za zadanie przybliżenie im tematów ochrony środowiska.

DBU z dużą przyjemnością wspiera konkurs „Dziennikarze dla klimatu”, bo tematy związane z ochroną środowiska są dla nas bardzo ważne. W Niemczech znaczna część społeczeństwa wspiera transformację energetyczną, która sprawiła, że w roku 2015 odnawialne źródła energii prześcignęły jako nośnik energii węgiel. Dzisiaj dyskusja w Niemczech nie dotyczy już potrzeby transformacji, a raczej jej technicznych aspektów – mówił dr Ulrich Witte.

gala DdK 006

 Prędkość zmian w niemieckiej gospodarce zilustrował przykładem przemysłu motoryzacyjnego, w którym duże koncerny zrozumiały już, że kończy się era silników wysokoprężnych i trzeba przestawić się na nowe źródła napędów, w tym elektryczność.

Dr Ulrich Witte dodał, że bez kompetentnych dziennikarzy, bez ich pracy nie ma szans dotrzeć do ludzi.

Mam wielki szacunek dla tych wszystkich dziennikarzy, którzy zajmują się tematyką zmian klimatycznych, zwłaszcza jeśli wieją przeciwne wiatry. Konkurs „Dziennikarze dla klimatu” jest dla nas bardzo ważny, dlatego cieszymy się, że będzie kontynuowany – konkludował dr Witte.

Prof. Maciej Nowicki zwracał uwagę na fakt, że rozpowszechnianie wiedzy o klimacie nie jest zadaniem łatwym, bo procesy klimatyczne zachodzą w długim czasie.

Dziennikarze powinni być pasem transmisyjnym od nauki do społeczeństwa. Cieszymy się, że w Polsce mamy konkurs dla dziennikarzy, którzy piszą o klimacie, o tym, jak przeciwdziałać jego zmianom i jak adaptować się do tych zmian. Źródłem materiałów prasowych są też wydarzenia, które dzieją się na świecie i w Polsce w obszarze klimatu. W minionym okresie był to COP w Paryżu, a u nas uchwalenie ustawy o energetyce odnawialnej, która niestety nie promuje tej energetyki oraz przyjęcie tzw. ustawy antywiatrakowej. Wielu dziennikarzy poświęciło swoje materiały tej tematyce, było też dużo materiałów dotyczących smogu, ale w większości ograniczały się do skutków smogu, a nie jego przyczyn, czyli konieczności ograniczenia zużycia węgla – mówił prof. Nowicki.

gala DdK 007

Red. Paweł Wójcik poinformował, że na konkurs wpłynęło 170 prac – relacji prasowych, radiowych, telewizyjnych i zamieszczonych w mediach internetowych. W tym roku w konkursie po raz drugi wzięli udział młodzi dziennikarze (do 25 roku życia), którzy startowali w oddzielnej kategorii „Przyszłość dla klimatu”.

W skład jury wchodzili: prof. dr hab. Maciej Nowicki (przewodniczący), były dwukrotny minister środowiska, red. Krystyna Forowicz, wiceprezes klubu EKOS, red. Elżbieta Strucka, autorka niezliczonej ilości radiowych audycji popularnonaukowych oraz dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Decyzją jury I nagroda, statuetka, dyplom oraz równowartość 5 tys. euro przyznana została Łukaszowi Lamży z „Tygodnika Powszechnego” za artykuł „Grzech ignorancji”.

gala DdK 015

II nagroda, statuetka, dyplom oraz równowartość 1 tys. euro przyznana została red. Joannie Tryniszewskiej i red. Joannie Klimowskiej-Kronic za cykl programów „Podmuch energii”  zrealizowany dla TVP 1.

gala DdK 014

III nagroda, statuetka, dyplom oraz równowartość 500 euro przyznana została red. Tomaszowi Ulanowskiemu z „Gazety Wyborczej” za artykuł „10 prostych pytań o klimat”.

Trzy wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Derski z portalu wysokienapiecie za artykuł „10 faktów i mitów o wiatrakach w Polsce”, Adam Grzeszak z ”Polityki” za artykuł „Porąb i spal” oraz Ewa Podolska z Radia TOK FM za cykl 25 audycji poświęconych sprawom klimatu.

gala DdK 012

gala DdK 013

gala DdK 011

Jury nie przyznało nagrody w kategorii "Przyszłość dla klimatu”, zdecydowało się natomiast wyróżnić Marię Szurowską za artykuł "Wiatr znad morza" opublikowany w „Gazecie Bankowej”.

Galę uświetnił występem kwartet smyczkowy Rokokoko.

Jacek Zyśk

Foto: Beata Chojnacka

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top