MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Smog: W Polsce rocznie umiera 50 tys. osób

„Unmask My City”, czyli w polskiej wersji „Demaskujemy Smog Przez Cały Rok” to nazwa najnowsze kampanii organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), która zajmuje się wpływem środowiska na zdrowie. Międzynarodowa premiera tej akcji odbyła 2 maja, podczas Światowego Dnia Astmy, a w Polsce wydarzeniem inaugurującym była debata podczas Kongresu Młodych Medyków – 13 maja.

Tego dnia była słoneczna pogoda i przejrzyste, błękitne niebo. W Uniwersytecie Medycznym w Warszawie lekarze, naukowcy i specjaliści dyskutowali na temat jakości powietrza. Czy to odpowiedni czas, żeby o tym mówić? Czy zanieczyszczenia powietrza zagrażają nam cały rok? Niestety tak. – To co niewidoczne, może być niezwykle groźne dla zdrowia, a działania mające na celu likwidację problemu smogu trzeba wspierać przez cały rok – powiedział prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Z badań przeprowadzonych w Centrum Chorób Serca wynika, że podczas alarmu smogowego śmiertelność ogólna wzrasta o 6%, a śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych aż o 8%. Prof. Tadeusz Zielonka z Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, podkreślił natomiast, że w kodeksie etyki lekarskiej jest wpisany obowiązek informowania pacjentów o zagrożeniach zdrowotnych, dlatego coraz więcej lekarzy angażuje się w rozwiązanie problemu. Naukowcy są zdania, że poprawa jakości powietrza to przede wszystkim zadanie władz, które powinny wprowadzać odpowiednie regulacje, ale też wspierać projekty badawcze i edukacyjne odnośnie ochrony zdrowia. Ewa Palma z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powiedziała, że popiera postulat obniżenia obowiązujących obecnie poziomów alarmowych i jeżeli Ministerstwo Środowiska takiej zmiany dokona, to GIOŚ będzie ostrzegał mieszkańców Polski zawsze, kiedy te poziomy zostaną przekroczone. Z badań przeprowadzonych w Śląskim Centrum Chorób Serca wynika, że podczas alarmu smogowego śmiertelność ogólna wzrasta o 6%, a śmiertelność z przyczyn sercowo-naczyniowych aż o 8%.

Marlena Kropidłowska, specjalistka ds. Jakości Powietrza HEAL powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia, przedstawiła przyczyny zainicjowania kampanii w Polsce, Na świecie z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie ponad 6,5 miliona ludzi, w Polsce szacuje się tę liczbę na 50 tysięcy w skali roku. WHO uznała zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze środowiskowe zagrożenie zdrowia we współczesnym świecie

Musimy o tym informować przez cały rok, bo problem nie znika z końcem sezonu grzewczego. Również poza nim zdarzają się przekroczenia limitu stężeń pyłu zawieszonego, a przy ciepłej pogodzie nasila się problem wysokich poziomów tlenków azotu i ozonu, związanych z emisjami z transportu.   Dzięki zaangażowaniu środowiska medycznego mamy nadzieję dotrzeć do polityków i to zmienić – podsumowała debatę Weronika Piestrzyńska z HEAL Polska.

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS był patronem debaty.

Więcej o kampanii: http://unmaskmycity.org/pl/

 

 

 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top