MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

GALA 2017

 DSC01263

Już po raz piąty wręczono nagrody w konkursie „Dziennikarze dla klimatu” organizowanym wspólnie przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec, Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) i Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.

Gala na Zamku Królewskim w Warszawie przebiegała w uroczystej atmosferze, nagrody wręczali: Manfred Huterer, minister pełnomocny, zastępca Ambasadora RFN w Polsce, Tomasz Chruszczow, specjalny przedstawiciel Ministra Środowiska ds. negocjacji klimatycznych, dr Ulrich Witte, szef działu Edukacji Ekologicznej DBU, prof. Maciej Nowicki, przewodniczący jury oraz Robert Borkacki , prezes Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS.

DSC 8204

– Jaki będzie świat w roku 2050, w jakich warunkach będą żyły nasze dzieci i wnuki jeśli spowodowane przez człowieka zmiany klimatyczne będą postępować? – pytał Manfred Huterer. Jego zdaniem pozytywne jest to, że rozwiązania są w zasięgu ręki, dysponujemy bowiem odpowiednimi technologiami, a energetyka odnawialna staje się coraz szerzej wykorzystywana.

– W jej popularyzowaniu ogromną rolę mają do odegrania dziennikarze, stąd znaczenie konkursu „Dziennikarze dla klimatu” jest nie do przecenienia. Szczególnie w Polsce, która w przyszłym roku będzie gospodarzem kolejnego szczytu klimatycznego – mówił Manfred Huterer i dodał, że potrzebujemy transformacji gospodarki, za którą musi stać poparcie obywateli i to nie tylko w Polsce, w Niemczech, ale także w innych krajach.

– W grze o klimat powinni brać udział wszyscy, bo ochrona klimatu dotyczy każdego i nie możemy z niej zrezygnować – apelował.

Tomasz Chruszczow podkreślał, że nie ma problematyki środowiskowej bardziej dotyczącej wszystkich niż zmiany klimatu. Musimy sobie z nimi poradzić, bo będą decydowały o możliwościach rozwoju.

– Każdy musi jakąś cząstkę działań wziąć na siebie myśląc o stylu życia, korzystaniu z zasobów czy energii. Dlatego rola mediów jest tak duża i została zapisana zarówno w konwencji klimatycznej, jak i w Porozumieniu paryskim. Również podczas ostatniej konferencji klimatycznej w Bonn zwracano uwagę, że jak najwięcej środowisk powinno włączać się w działania na rzecz ochrony klimatu, tak aby lepiej rozumieć zachodzące zjawiska i lepiej działać wspólnie. Przyszłoroczna konferencja klimatyczna, która odbędzie się w Katowicach będzie sprawdzianem tego, czy społeczność międzynarodowa poważnie podeszła do deklaracji z Paryża i Bonn – mówił Tomasz Chruszczow.

Fundacja DBU wspiera konkurs od 5 lat i jest to jeden z 200 projektów, w których DBU jest zaangażowane w Polsce.

 DBU z dużą przyjemnością wspiera konkurs „Dziennikarze dla klimatu”, bo tematy związane z ochroną środowiska są dla nas bardzo ważne. W Niemczech znaczna część społeczeństwa wspiera transformację energetyczną, a naszym celem jest redukcja emisji o 40% w roku 2020 w porównaniu do roku 1990 – mówił dr Witte. Nawiązał też do zakończonego niedawno szczytu klimatycznego w Bonn, w którym wzięło udział 20 tys. uczestników, w tym 1 tys. Dziennikarzy, podkreślając wagę faktu, że państwa świata zgodziły się podjąć działania powstrzymujące wzrost temperatury na Ziemi.

– Trzeba jednak sprawdzać, czy te działania są realizowane, opracować kryteria monitoringu, stworzyć zasady postępowania, swoistą konstytucję klimatyczną. Przed zbliżającą się konferencją klimatyczną w Katowicach musimy wiedzieć w jakim miejscu znajduje się świat na drodze ograniczania zmian klimatycznych – mówił przedstawiciel DBU.

 DSC01258

Nagrody honorowe za całokształt działalności na rzecz ochrony klimatu zostały przyznane:red. Ewie Podolskiej z Radia TOK FMzespołowi dr. Marcina Popkiewicza za artykuły zamieszczane na portalu naukaoklimacie.pl oraz red. Tomaszowi Ulanowskiemu z „Gazety Wyborczej”.

DSC 8197

Pierwsze miejsce i nagroda w wysokości równowartej 5000 euro przypadła red. Joannie Tryniszewskiej i red. Joannie Klimowskiej-Kronic za 8-odcinkowy cykl programów „Podmuch energii” zrealizowany dla TVP 1. Drugie miejsce i nagrodę równowartości 1000 euro otrzymał red. Bartłomiej Derski  z portalu www.WysokieNapiecie.pl za art. „Na węglu świat się nie kończy. Zwłaszcza na Śląsku”. Trzecie miejsce i nagrodę równowartości 500 euro otrzymał red. Tomasz Rożek z „Gościa Niedzielnego” za artykuł „Bakterie z zaświatów”.

DSC 8266

Nagroda specjalna w kategorii „Czysta energia dla Polski” oraz równowartość 2000 euro przypadła red. Justynie Kamińskiej ze „Wspólnoty” za artykuł „Termomodernizacja. Dlaczego się opłaca?”.

Jury przyznało też dwa wyróżnienia dla: red. Karoliny Baca-Pogorzelskiej z „Dziennika Gazeta Prawna” za cykl artykułów oraz red. Mariuszowi Karwowskiemu  z „Forum Akademickiego” za artykuł „Recykling… dwutlenku węgla”.

J.Z.

DSC01246

DSC01236

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top