MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

STYPENDYŚCI DBU 2017

DSC01323

PO RAZ 21. POLSCY ABSOLWENCI POJADĄ DO NIEMIEC

Od samego początku mamy okazję śledzić losy inicjatywy prof. dr. hab. Macieja Nowickiego, który znaczącą część „Ekologicznego Nobla”, czyli Deutscher Umweltpreis, którą jako pierwszy na świecie obcokrajowiec otrzymał w 1996 roku, przeznaczył na utworzenie funduszu stypendialnego.

W czasie tych 21 lat idea ta rozwinęła się ponad pierwotne wyobrażenia założyciela. Od samego początku wspierana była i finansowo, i logistycznie przez Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU – Niemiecka Federalna Fundacja Środowisko). Gdy po 10 latach środki z nagrody skończyły się, DBU przejęło na siebie całość finansowania programu. A polskim partnerem zostało stowarzyszenie „Środowisko dla Środowiska”, które skupia byłych beneficjentów programu stypendialnego.

Korzystając z pomysłu prof. Nowickiego i kilkuletnich wówczas bardzo dobrych doświadczeń z polskimi stypendystami, DBU zdecydowało się rozszerzyć program i realizuje międzynarodowy program stypendialny z następującymi, poza Polską, krajami Europy Środkowej i Wschodniej: Bułgarią, Estonią, Łotwą, Litwą, Rumunią, Słowacją, Czechami, Węgrami i Obwodem Kaliningradzkim. Od roku 2009 przyjmowane są także indywidualne zgłoszenia z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Macedonii, Czarnogóry, Serbii i Słowenii.

W listopadzie po raz 21. odbyła się w Warszawie uroczystość wręczenia stypendiów kolejnej grupie polskich absolwentów uczelni z całego kraju.

– Młodzi ludzie przez pół roku będą mogli pracować w wybranych rzez siebie przedsiębiorstwach i organizacjach zdobywając bezcenne doświadczenie. Ale nie tylko, kontakty i związki rodzące się zarówno w czasie samych praktyk, jak i później w ramach stowarzyszenia „Środowisko dla Środowiska” procentować będą przez wiele lat kariery zawodowej – powiedział prof. Nowicki w czasie uroczystości.

DSC01295

Tegorocznymi laureatami programu stypendialnego zostali:

Maria Konieczna – Politechnika Poznańska, wydział Technologii Chemicznej,

Weronika Makaruk – Politechnika Warszawska, wydział Geodezji i Kartografii,

Joanna Michalik – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji,

Tomasz Mrozik – Politechnika Warszawska, wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa,

Ewelina Skulimowska – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, wydział Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska,

Zbigniew Szkop – Uniwersytet Wrocławski, wydział Nauk o Ziemi i Kształtowaniu Środowiska.

 DSC01273

DSC01272

DSC01283

DSC01313

Wszystkim stypendystom gratulujemy.

Paweł Wójcik

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top