MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

ul. Przemysława 34

02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Zielone „Pulitzery” rozdane - Nagroda im. prof.  Stefana Myczkowskiego

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich po raz 26. przyznało nagrody za najlepsze prace w prasie, radiu, telewizji i internecie (również za fotografię prasowa). Uroczystość odbyła się w środę 20 marca br., w Domu Dziennikarza w Warszawie. W ramach Konkursu SDP, nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego, Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS otrzymał Wojciech Wybranowski z tygodnika „Do Rzeczy” za publikację „Gangsterzy na śmietniku” ( 22 lipca 2018 r.) ufundowaną przez PGK Termy Uniejów Sp. z o.o.  

 

Wyróżnieniami uhonorowano:

Radosława Jankiewicza – „Tajemnica zamku w Stobnicy”, TVP1, 8 listopada 2018 r., 

Marka Adamczyka – „Jak pokonać smok(g)a?”, „Śląski Kurier Wnet”, luty 2018 r.

Annę Kolmer – „Protest w „Dolinie Miłości” , Polskie Radio Szczecin, 4 stycznia 2018 r.

 

Nagrodzony artykuł „Gangsterzy na śmietniku” Wojciecha Wybranowskiego obnaża działania mafii śmieciowej w Polsce, ujawnia jak odbywa się przemyt odpadów, często toksycznych z krajów Europy Zachodniej, demaskuje przekręty rekultywacyjne, wreszcie tzw. handel „kwitami”. Autor artykułu przywołuje twarde dane statystyczne, aktualne pochodzące z materiałów policyjnych, prokuratorskich i inspekcji ochrony środowiska do których udało mu się dotrzeć. Jak wynika z tych danych prawie polowa ubiegłorocznych pożarów składowisk i wysypisk śmieci to wynik celowego podpalenia. Gangsterzy na nielegalnym biznesie zarabiają miliony złotych. To fragment artykułu: – „Na odbiorze odpadów z firm przemysłowych można dobrze zarobić. Zwłaszcza jeżeli obchodzi się przepisy. Odpady komunalne to rynek wart ok. 3,5 mld zł, odpady przemysłowe – ponad 6 mld zł. Eksperci Ministerstwa Środowiska szacują, że funkcjonująca w tej branży szara strefa, m.in. fikcyjny recykling, pozorna „rekultywacja” i handel „kwitami”, to rynek wart jakieś 2 mld zł. Zgodę lokalnego samorządu na odbiór i składowanie odpadów dziś jest stosunkowo łatwo uzyskać. Wystarczy kawałek własnego lub dzierżawionego, odwodnionego terenu, niewiążąca decyzja sanepidu oraz deklaracja o planowanym prowadzeniu recyklingu. Po otrzymaniu zgody samorządu firma może odbierać i przechowywać na swoim terenie odpady przez trzy lata, później powinna zacząć je przetwarzać, do czego w praktyce często nie dochodzi”.

Red. Wojciech Wybranowski dziękując za nagrodę powiedział: – Przede wszystkim dziękuję inspektorom ochrony środowiska i policjantom, którzy poświęcili wiele godzin by opowiedzieć mi o problemach jakie napotykają w walce z mafią śmieciową.

Po raz pierwszy nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego EKOS przyznał w 1999 r. W tym roku świętujemy ich jubileusz – 20 lat. Nagrody SDP i nasza Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS (afiliowanego przy SDP) wzorowane są na najwyżej ocenianej na świecie amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. Konkurs ma charakter otwarty i mogą w nim uczestniczyć wszyscy dziennikarze i fotoreporterzy. W tym roku do 26. edycji zgłoszono ok. 300 prac. Stowarzyszenie przyznało nagrody i wyróżnienia w 14 kategoriach.

Prof. Stefan Myczkowski mawiał chronić przyrodę to chronić człowieka. Jego słowa są i dzisiaj aktualne. Świadczą o tym także honorowe wyróżnienia.

To drony wykryły, że w Puszczy Noteckiej wycinane są drzewa i coś powstaje – mówi Radosław Jankiewicz, autor reportażu „Tajemnica zamku w Stobnicy”. O budowie zamku w Stobnicy głośno zrobiło się

dopiero w lipcu 2018 roku. To wtedy sieć obiegły zdjęcia olbrzymiego obiektu, który powstaje w Puszczy Noteckiej. Jak dzisiaj wygląda zamek w Stobnicy? Jest jeszcze większy. Nad lasem góruje już

kilkudziesięciometrowa wieża. O tym jak udało się inwestorowi pozyskać zgodę na wylesienie prawie 3 ha lasu, pozyskać przychylność naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, skłonić radę

miejską w Obornikach do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu – mówi reportaż telewizyjny Radosława Jankiewicza.

Na pytanie „Jak pokonać smok(g)a?” odpowiadamy cytatem autora Marka Adamczyka: – „Należy dać szansę polskim wynalazcom! My takie rozwiązania posiadamy, informujemy o nich od kilku lat, m.in.

urzędników ministerstwa środowiska, ministerstwa energii, posłów i senatorów (...) Pierwszy etap programu zakłada likwidację smogu w całym kraju w ciągu dwóch, a nie dziewięciu lat, jak to jest zapisane w

rządowym programie SMOG STOP. Uzyskamy to poprzez częściowe przystosowanie małych pieców do nowych warunków spalania oraz poprzez zastosowanie sorbentu ER1 jako dodatku do spalanych paliw

stałych (w ilości 2% wagi wsadu) i – co jest bardzo ważne – poprzez zmianę techniki palenia z tzw. oddolnego na spalanie od góry (współprądowe).

Kolejne wyróżnienie: Anna Kolmer – „Protest w „Dolinie Miłości” to jeszcze jeden przejmujący obraz jak natura przegrywa z człowiekiem. Historia romantyczna parku Dolina Miłości sięga 1850 r. Powstał przy wejściu na Wzgórza Zatońskie (gmina Chojna, woj. zachodniopomorskie) nad Odrą. Ale jak powiedziała autorka reportażu podczas uroczystości wręczania nagród, dziś już parku nie ma. Mimo protestów okolicznych mieszkańców i pracy ekologów z Federacji Zielonych Gaja by przywrócić dawną urodę parkowi – prywatny przedsiębiorca kupił teren i wybudował kompleks hotelowo-turystyczny. Mimo, że jest to obszar podwójnej Natury 2000 oraz Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, perełka krajowej i unijnej ochrony – nie udało się zablokować inwestycji.

W warszawskiej gali w Domu Dziennikarza uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Klubu EKOS: Robert Borkacki, Prezes i Krystyna Forowicz, Wiceprezes.

Krystyna Forowicz, jurorka konkursu SDP-EKOS

 

 

 

 

 

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top