MAIL BOX

 

 


 

O Klubie EKOS

Klub Publicystów Ochrony Środowiska został utworzony 21 marca 1983 roku jako nieformalna i niezależna organizacja skupiająca dziennikarzy zainteresowanych tematyką ochrony środowiska. Była to inicjatywa samych dziennikarzy z nieżyjącym już red. Juliuszem Zagórskim na czele, którzy chcieli odtworzyć dawny Klub Ochrony Środowiska działający w ramach SDP

 czytaj więcej...

NASZE PATRONATY

 

Logo Unmask Polish 01 FullColor

 

BANER CIS

 

POMOC DLA ALICJI TYSIĄC

 

ALICJA TYSIAC 250px

Zdjęcia z galerii

Kontakt


Klub Publicystów

Ochrony Środowiska

EKOS

Robert Borkacki

ul. Przemysława 34
02-496 Warszawa

 

e-mail: zarzad@ekos.org.pl

Spotkanie z dr. Jerzym W. Pietrewiczem

18 stycznia w Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich gościliśmy dr. Jerzego W. Pietrewicza, pracownika naukowego SGH. Okazją do spotkania była jego najnowsza książka "Ochrona Środowiska w warunkach procesów globalizacji".

pietrewicz


– Globalizacja działa destrukcyjnie na środowisko naturalne – mówił dr Pietrewicz, który kierował Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska, więc możemy mieć zaufanie do jego kompetencji. We współczesnym zglobalizowanym świecie liczą się wielkie interesy, gospodarcza konkurencja, wymiana handlowa, produkcja, praca – zysk. Stajemy wobec coraz bliższej perspektywy bezwzględnego wyczerpania coraz większej części surowców. W perspektywie obecnego pokolenia całkowitemu wyczerpaniu ulegną rezerwy miedzi, cynku, ołowiu. Dwie trzecie ludzkiej populacji będzie odczuwało niedobór wody. W perspektywie około dwudziestu lat przekroczony zostanie szczyt wydobycia ropy naftowej. Już obecnie następuje ograniczanie eksportu metali ziem rzadkich. Czy nasz świat jest przygotowany do działania w warunkach bezwzględnego ograniczenia dostępności zasobów? Czy zatem grożą nam wojny o surowce? Rozwój gospodarczy jest procesem zmian. Powstają wciąż nowe produkty, odkrycia, wynalazki. Postęp nie nadąża z naprawianiem szkód w przyrodzie. Wzrasta liczba ludności, rosną też ludzkie potrzeby często wykreowane przez snobizm, reklamę, ulotną przyjemność posiadania. Wytworzone produkty w znakomitej większości nie podlegają już dalszemu przetworzeniu, zalegają składowiska i wysypiska odpadów. Autor mówi o naruszeniu ekologicznej równowagi, której przejawem, obok wyczerpywania zasobów, jest ogromna skala zanieczyszczeń wody, ziemi, powietrza, zanikanie bioróżnorodności, deforestacja, zmiany klimatyczne. Zestawienie narastających zagrożeń i podejmowanych przeciwdziałań jest jednak głęboko asymetryczne. Ta asymetria jest dodatkowo pogłębiana strukturalną nierównowagą światowej gospodarki i kolejnymi gospodarczymi kryzysami. Jaką drogą pójdzie świat, jakie są scenariusze naszej niepewnej przyszłości? To jedne z podstawowych pytań książki dr. Pietrewicza, pytań na którymi dzisiaj mało kto poważnie się zastanawia.
Zachęcamy do lektury. Naprawdę warto.

Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS,

przy Zarządzie Głównym

Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Go to Top